Visa Information

Visa Information 2017-03-23T20:52:57+00:00

Amerika seyahati gerçekleştirecek tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları seyahatleri öncesinde pasaport kategorisi farketmeksizin Amerika vize işlemlerini başlatmalıdırlar. Amerika seyahatinde bulunacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Amerika Vizesi alarak seyahat etmeleri zorunludur. Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus Pasaport (Bordo), Türkiye Cumhuriyeti Hususi Pasaport (Yeşil) Türkiye Cumhuriyeti Hizmet Pasaportu (Gri) ve Türkiye Cumhuriyeti Diplomatik Pasaport (Siyah) sahibi tüm kişiler A.B.D’yi ziyaret ede

cek T.C. vatandaşlarının ya da Türkiye’de uzun süreli ikamet izni (oturum izni) sahibi yabancıların, Amerika vizesi işlemleri için Ankara Amerika Büyükelçiliği veya İstanbul Amerika Başkonsolosluğuna vize müracaatında bulunmaları gerekmektedir. Amerika vize başvuru sahibinin seyahat planlarının aksamaması için Amerika vize işlemlerine başlamak için ideal tarih, Amerika’ya muhtemel seyahat tarihinden en az 6-8 hafta öncedir.

Amerika vize işlemlerinde bulunacak kişiler, “Amerika Göçmen Olmayan Vize” statüsünde başvuru yapmalıdırlar. Amerika Konsolosluğu Göçmen olmayan Amerika vizeleri ile başvuru sahibine Amerika’da, ziyaret, eğitim veya çalışma amacıyla geçici kalma hakkı tanır. Amerika vize kategorisi başvuru sahibinin seyahat amacına göre: Diplomatik ve Resmi Vize, Turizm Vizesi, İş Amaçlı Vize, Transit Geçiş Vizesi, Öğrenci ve Değişim Programı Vizesi, Geçici Çalışma Vizesi olarak farklılık gösterebilmektedir. Ancak bütün göçmen olmayan vize başvuru sahipleri (yaş kategorisi ne olursa olsun) DS-160 Göçmen Olmayan Vize Başvuru Formunu doldurmakla yükümlüdür.

 

Amerika Ziyaretiniz İçin B1/B2 vizesine başvurmanız gerekmektedir.

Bu vize tanımı su sekildedir:

Turistik, Ticari ve Transit Geçiş Vizeleri

  • B-1/B-2 Turistik veya Ticari Amaçlı Ziyareti Vizesi

Tatil amaçlı veya aile ziyaretinde bulunmak; mesleki toplantı kısa süreli dil okulu, çocuklar için yaz kampı ve konferanslara katılmak amacıyla Amerika’ya gitmek isteyen kişilerin başvuru yapması gereken göçmen olmayan vize türüdür.

  • B-1 Ticari Amaçlı Ziyaretçi Vizesi

Mesleki toplantı, fuar ve konferanslara katılmak amacıyla Amerika’ya gitmek isteyen kişilerin başvuru yapması gereken göçmen olmayan vize türüdür.

  • B-1 Ev Hizmetleri Ziyaretçi Vizesi
  • B-2 Tedavi Amaçlı Ziyaretçi Vizesi

Tıbbi tedavi amacıyla Amerika’ya gitmek isteyen kişilerin başvuru yapması gereken göçmen olmayan vize türüdür.

 

Öncelikle DS 160 formunuzu eksiksiz olarak doldurmanız gerekmektedir. Bu form icin biometrik özellikte fotografa ihtiyacınız olacaktır.

 

Amerika DS-160 Formu Fotoğraf Özellikleri

Amerika DS-160 formuna yüklenmesi gereken fotoğrafta başın, saçın üst tarafından boyna kadar olan bütün kısım görünmelidir. Uygun bir fotoğrafta başın boyu 25-35 mm olmalı ya da fotoğrafın % 50-70’lik kısmını kaplamalıdır.

Başın duruşu fotoğraf kalitesi için önemlidir. Yüzün tamamının görünmesi için fotoğraf çerçevesini ortalamalı, yüzün tamamı kameraya dönük, gözlüksüz ve gözlerin açık olması gerekmektedir.

Fotoğrafın arka planı desensiz ve beyaz olmalıdır. Renkli fotoğraf mecburidir.

Dine sebepler haricinde başı örten şapka, bere gibi aksesuarlar kullanılmamalı, yüz hatlarının tamamı başörtüsü tarafından gölgelenmeyecek şekilde görünür olmalıdır.

Amerika DS-160 Formu için kullanılacak fotoğrafın ölçüsü 5×5 cm boyutlarında ve kare şeklinde, fotoğrafın çözünürlüğü en düşük 600×600 piksel- en yüksek 1200×1200 piksel olmalıdır

 

Amerika Konsolosluğundan Randevu Alımı

Vize müracaatı için Amerika Konsolosluğundan randevu alımı öncesinde mutlaka Amerika Konsolosluğu resmi internet sitesinde bulunan DS-160 Göçmen Olmayan Vize Başvuru Formu’nun doldurulmasını istemektedir. Online bir form olan DS-160 Formu, Amerika Konsolosluğu’na vize işlem başvurusu yapabilmek için resmi web sitesi üzerinden doldurulması gerekecektir. Amerika DS-160 Formunun doğru ve eksiksiz olarak doldurulma işlemi sonlanmasının ardından barkodlu onay sayfasının çıktısının alınması gerekmektedir.

Amerika Konsolosluğunun vize randevusu alınan web adresinin ziyaret edilmesi sırasında sayfanın sağ üst köşesinde bulunan “Hesap Oluştur” bölümüne girerek, başvuru sahibinin pasaport numarası, doğum tarihi ve uyruğu ile ilgili bilgilerle, kişiye özel hesap oluşturması istenmektedir. Amerika seyahat amacına uygun vize türü seçilerek, kimlik bilgileri bölümüne başvuru sahibinin nüfus cüzdan bilgileri girilir. Pasaportun teslim edilmesinin istendiği PTT şubesi seçilir. Amerika Vize başvuru ücretini ödeme şekli işaretlenerek, Amerika vize randevusu için tarih ve saat seçeneklerine ulaşılır. Başvuru sahibine uygun bir randevu tarihi onaylanması ile işlem tamamlanmış olur.

Önemli Not: Amerika Konsolosluğu yetkilileri ile vize mülakat randevusu için Amerika Konsolosluğuna/Büyükelçiliğine gelirken, seyahat sebebine uygun evrakların hazır bulunması zorunludur.

Başvuru sahipleri vize görüşmesi için geldiklerinde, barkodlu onay sayfasını da yanlarında getirmeyi unutmamalıdırlar.

 

Amerika Konsolosluğunda Vize Mülakatı

Amerika Konsolosluğu vize randevu günü, başvuru sahibi ile Amerika vize mülakatını Türkçe ve İngilizce olarak yapmaktadır. Amerika Konsolosluğu yetkilileri, Amerika vize mülakatı öncesinde başvuru sahibinin parmak izini almaktadır. Amerika vize mülakatı sırasında parmak izinin alınması, DS-160 formundaki tüm sorulara doğru cevap verildiğini ve mülakat sırasında da doğruları söyleyeceğine dair verilen bir tasdik anlamı taşımaktadır.

Amerika vizesi işlemleri için başvuru sahiplerinin Amerika Konsolosluğu ve Büyükelçiliği’nin resmi tatillerini ve milli bayramlarını göz önünde bulundurmaları, seyahate dair doğabilecek vize gecikme riskini ortadan kaldıracaktır.

 

Vizeniz ile ilgili tüm sorularınız ve sorunlarınız icin vize@itcef.org adresi ile iletişime gecebilirsiniz. Vize danışmanlığı almak istemeniz durumunda $50 karşılığında bu hizmete tarafımızca ulaşabilirsiniz.